Öğrencilere Enerji Verimliliği Seminerleri Verilecek

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi arasında enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda farkındalığı arttıran eğitim, kurs ve seminerler düzenlenmesi amacıyla protokol imzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, enerjinin verimli kullanılması eğitimlerinin okullardan başlamasıyla erken yaşlardan itibaren farkındalık oluşturulabileceğini belirtti. Sarıkaya, okullarda enerjinin verimli kullanılmasıyla ilgili çalışmalar da yürütüldüğünü, binaların projelerinden itibaren azami enerji tasarrufu, yenilenebilir enerjinin kullanılması, geri dönüşümün tekrar kazandırılması gibi konuların da göz önünde tutularak düzenleme yapılacağını söyledi.

Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal, enerji verimliliğinin enerji tüketimini azaltmaktan ziyade, ekonomik dengeleri sarsmadan düşürülmesiyle sağlanacağını söyledi. Bunu mümkün kılmanın enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemek, atıkları geri kazanım yollarıyla yeniden kullanılır hale getirmek ve teknolojik yeniliklerle verimi arttırarak tüketimi düşürmekten geçtiğini belirten Uysal, 35. Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında milli eğitimle imzalanan protokolle milli eğitim çalışanlarına ve öğrencilere seminer ve diğer etkinliklerle bilgilendirme ve farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Konuşmalardan sonra enerji verimliliği işbirliği protokolü imzalandı.