Enerji Müzesi’nde öğrencilere tasarrufun yolları anlatıldı

BURSA – Enerji Verimliliği Haftası münasebetiyle Merinos Enerji Müzesi ev sahipliğinde düzenlenen programda, alanında uzman isimler tarafından öğrencilere enerji verimliliğinin ve tasarrufun önemi anlatıldı.
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Merinos Enerji Müzesi, 11-17 Ocak tarihleri arasındaki Enerji Verimliliği haftası münasebetiyle bir dizi programa ev sahipliği yaptı. Hafta boyunca süren söyleşi ve atölye çalışmalarında, öğrencilere enerji tasarrufunun önemi, enerji verimliliği ve alternatif enerji türleri hakkında uzmanlar tarafından bilgi veridi.
Enerji Verimliliği Haftası programının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, enerji tüketiminin artmasıyla enerji verimliliğinin önem kazandığını belirtti. Daha az kaynak tüketerek enerji kullanımıyla daha yaşanabilir bir dünya ve Türkiye sağlayabileceklerini söyleyen Karlık, ekonomik anlamda ülkemizin dışa bağımlılığını da azaltacağına dikkat çekti. Türkiye’nin dünyada en fazla enerji tüketen 25 ülkeden birisi olduğunu hatırlatan Karlık, “Ülkemizde enerji sıkıntılarının baş göstermemesi, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakabilmek için enerji kaynaklarımızı daha etkili kullanmalıyız. Merinos Enerji Müzesi’nde hazırlanan programla, enerji ve kaynaklarımızın bilinçli şekilde kullanılması için çalışma başlatılmıştır. Hafta boyunca sürecek programda, söyleşi ve atölye çalışmaları yapılacak. Müzeyi ziyaret eden tüm öğrencileri duyarlılıklarından ötürü tebrik ediyorum” dedi.
 
Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi  Başkanı Mustafa Uysal ise, Türkiye’nin enerji konusunda kendi kendine yeten bir ülke olmadığını, gelecekte dünyada en büyük sıkıntıların enerjiden kaynaklanacağının da tahmin edildiğini ifade etti. Son dönemde çıkan savaşların en önemli sebebinin enerji olduğunu dile getiren Uysal, “Ülke olarak enerjiyi ve enerji verimliliğini iyi tanımalıyız. Bizler aynı işi daha az enerjiyle yapabilir miyiz sorusuna cevap aramalıyız. Enerji verimliliğini sağlamış olsak tükettiğimiz enerjinin yarısını tüketmemiş oluruz. Binalardaki mantolamayı uygulayan en iyi şehir olmamıza rağmen Bursa’daki evlerin henüz yüzde 30’unu bunu uygulayabildik. Bizim yaptığımız hesaba göre Bursa’daki tüm evlere mantolama yapılsa doğalgaz tüketimimiz yarı yarıya düşecek. Bizler doğalgazı dış ülkelerden alıyoruz. Kazandığımızın büyük kısmını Rusya’ya, İran’a veriyoruz. Şuanda dünyada enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yeten binalarla ilgili çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.
Enerjinin yenilebilir kaynaklardan yapılması halinde Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke olacağını anlatan Uysal, gençlerin de bunu hedeflemesini istedi. Enverder’in amaç ve faaliyetlerinden bahseden Uysal, enerji verimliliği hakkında toplumun her kesimine bilgi aktardıklarını söyledi.