TÜRKİYE'NİN İLK ENERJİ ÇOÇUK MÜZESİ AÇILIŞA HAZIR

 

Çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Türkiye'nin ilk ve tek Enerji Çocuk Müzesi'nin yapımı tamamlandı. Müze, okul dışı öğrenme modeli olarak yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere kapılarını açacak.

Geleceğimiz için hayati önem taşıyan enerji verimliliği, geleceğimizin teminatı çocukların daha fazla ilgi alanında olacak. Enerjinin verimli kullanılması yönündeki çalışmalar kapsamında toplumsal farkındalık yaratacak çok önemli bir proje yaşama geçirildi. Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Ankara Şubesi Başkanlığı'nın, hedef kitlesi çocuklar olan bu projesi dâhilinde Ankara Çocuk Müzesi ekipleri geçen nisan ayında MTA Yerleşkesi'nde çalışmalara başladı. Yaklaşık iki ay devanı eden çalışmalar sonunda Türkiye'nin ilk ve tek Enerji Çocuk Müzesi oluşturuldu. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Yerleşkesi'nde bulunan Enerji Park içinde başlayan Enerji Çocuk Müzesi, ziyarete hazır hale getirildi.

Tematik Sergi ve Eğitim Programları Var .

Kapılarını yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere açacak olan Enerji Çocuk Müzesi'nin, okul dışı öğrenme modeli olma noktasında yoğun bir şekilde ziyaret edilmesi bekleniyor.

Enerji Çocuk Müzesi'nde çocuklara enerjinin önemi, enerjinin nasıl verimli kullanılabileceği, karbon ayak izinin nasıl küçültülebileceği, fosil yakıtlar, geri dönüşüm gibi konular, görsel materyaller eşliğinde anlatılacak. Tematik sergi ve eğitim programlarıyla gelecek nesilleri bilinçlendirmeyi hedefleyen Enerji Çocuk Müzesi önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim kurumlarının yeni ziyaret destinasyonu olacak.