Türkiye'ye Enerji Verimliliğini "Enerji Hanım" Öğretecek

 

TÜRKİYE'YE ENERJİ  VERİMLİLİĞİNİ "ENERJİ HANIM" ÖĞRETECEK

 

Enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan ilk toplumsal proje “Enerji Hanım” hayata geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı inisiyatifiyle oluşturulan projenin Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtımına Sayın Emine Erdoğan da katılarak destek verdi. Odağında kadınların olduğu “Enerji Hanım” projesi ile hedef, enerjinin tüm ev halkı tarafından optimum seviyede kullanımı ve bu sayede ülke ekonomisinin kalkınması.

22.12.2012 İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Hanım” Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçti. Evlerde enerji verimliliğini artırarak ev ve ülke ekonomisine katkının sağlanmasını hedefleyen projenin tanıtımına Sayın Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı.

“Enerji Hanım” projesinin odağında “evin ekonomisti” kadınlar bulunuyor. Kadınlar aracılığı ile evin tüm fertleri arasında enerji verimliliği konusunda bilinç geliştirmek hedefleniyor.  

Enerji tasarrufu için “Enerji Hanım”

Enerji kaynaklarının dünyada tükeniyor olması enerji politikalarında jeotermal, güneş, rüzgâr enerjisi gibi alternatif ve yenilenebilir enerji kalemlerinin önemini artırıyor. Enerji tasarrufunu sağlamak ve enerjiyi en verimli şekilde kullanmak artık sadece devletlerin ve büyük işletmelerin değil bireylerin de sorumluluk almasını gerektiriyor. “Enerji Hanım” tam da bu nedenlerden dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda enerji verimliliği bilincini bireylerde artırmak amacıyla projelendirildi.

Buna göre enerjinin verimli kullanımını sağlayacak basit önlemler ile her yıl evlerde binlerce TL tasarruf edilebiliyor. Bu tasarruf diğer ihtiyaçlar için kullanabilirken ev ekonomisine ciddi oranda destek oluyor. Enerjinin verimli kullanımı ve tasarrufu ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlıyor. Türkiye’nin enerji kaynaklarını daha verimli kullanmaya başlaması, diğer alanlarda hizmetler sunmak için daha fazla kaynağa sahip olmasına yardımda bulunuyor böylelikle Türkiye’nin enerji konusunda dışarıya daha az bağımlı hale gelmesi hedefleniyor.

“Enerji Hanım” enerjinin verimli kullanılması ve tasarruf edilmesinden kaynaklı yararları bireylerle paylaşırken bu konularda bilinç yaratmayı hedefliyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın projelendirdiği Enerji Hanım ayrıca Sayın Emine Erdoğan tarafından da bizzat destekleniyor. Devletin enerji verimliliği konusunda kararlılığı ve projenin eğitim ve etkinliklerle desteklenen bütünleşik bir proje olması “Enerji Hanım”ın önemini artırıyor.

“Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor.”

“Enerji Hanım” kampanyası tanıtım toplantısında öncelikle İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar kampanyanın amacını ve işleyişini belirtti. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin söz alarak kampanya ile ilgili görüşlerini şu şekilde bildirdi: “Sürdürülebilir kalkınmada, başarıya ulaşmanın en önemli yolu kaynakların verimli kullanılmasıdır. Elektrik enerjisinin ne kadar değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, enerji tasarrufu sağlayacak ürünler kullanmak ve bu konuda bazı önlemler almak adeta bir zorunluluk haline gelmektedir. Çağımızda, kişi başına enerji tüketimi bir gelişmişlik göstergesi olmaktan çıkmış durumdadır. Aydınlatma için harcanan enerji; kullanılan ampul, lamba çeşitlerine ve dizayna göre değişiklik göstermektedir. Artık amaç, kişi başına enerji tüketimini artırmanın yanısıra, bir birim enerji ile en fazla üretimi ve refahı sağlamaktır. Enerji ve su kaynaklarının tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici grup ailedir. Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor.  Başta kadınların enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi aile ekonomisine daha sonra ülke ekonomisine sonrasında yaşadığımız dünyaya katkı sağlayacaktır. Enerji Hanım projesini bu amaçla hayata geçiriyoruz. Kadınlarımız böylece ev içinde üstlendikleri rolle etkili bir tüketici olarak, hem ailesine, hem ülkesine hem de yaşadığı evrene katkı sağlayacaktır.”

“Enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise: “Biz, enerji politikalarımızı oluştururken enerji verimliliğini başlı başına bir kaynak olarak benimsedik. Enerji verimliliğinin yasal altyapısını hazırladıktan sonra kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün enerjiyi daha tasarruflu kullanmasına ilişkin çalışmalarımızı yaptık. Aslında bu işin püf noktası enerji verimliliğini bir yaşam biçimi haline getirmek. Bunun için evlerimizde enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir. Evlerde bu tedbirleri almada başlıca görev hanımlarımıza düşüyor. Hanımlarımız, evlerinde elektrikli aletleri bilinçli kullanarak, A sınıfı beyaz eşya ve tasarruflu ampuller tercih ederek ülke ekonomisine yılda 4 milyar lira kazanç sağlayabilirler. Bu daha fazla okul, daha fazla hastane, vatandaşımıza daha çok hizmet, gelecek nesiller için daha sağlıklı bir çevre demek.” görüşlerinde bulundu.

“Enerji Hanım kampanyasında emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Projenin tanıtım toplantısında görüşlerini bildiren Erdoğan ise: “Tasarruf, tamamen kişisel bir sorumluluktur. Hiç kimse, bu sorumluluğu başkasına yükleme lüksüne sahip değildir.İsraf edilen her birim enerjinin, dünyamızda yok olan ağaçlar, kirlenen sular, eriyen buzullar anlamına geldiğini hepimiz idrak etmek zorundayız.

Bilinçli enerji tüketimi sayesinde yapacağımız küçük birikimler; hiç kuşkusuz, ülkemizin geleceğini, bizden sonraki nesillerin istikbalini, özellikle de dünyamızın gidişatını doğrudan etkileyecektir.

Gelecek nesillere pırıl pırıl bir dünya bırakabilmek, bugün sahip olduğumuz pek çok kaynağımızı daha uzun süre kullanabilmek, ancak ve ancak, bilinçli bir şekilde enerji tüketimiyle mümkün olacaktır. dedi.

“Enerji Hanım” kampanyası hakkında daha fazla bilgi için Accord İletişim; 0212 275 47 10