Geri Dönüşüm Kampanyasıyla Plastiğin Çevre Düşmanı Olduğu Önyargısı Kırılacak

 

GERİ DÖNÜŞÜM KAMPANYASIYLA PLASTİĞİN ÇEVRE DÜŞMANI OLDUĞU  ÖNYARGISI KIRILACAK

 

Türkiye Enerji Verimliliği Derneği (TEVEM) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından başlatılan, Petkim'in ana sponsor olduğu "Plastik Ambalajların Enerjiye Dönüşümü" kampanyası, İzmir'in Aliağa ilçesindeki Gazi İlköğretim Okulu'nda tanıtıldı. Plastiğin çevre düşmanı olduğuna yönelik önyargıların yanlış olduğu savunulan konuşmalarda, kampanyayla enerji tasarrufu sağlanacağı da belirtildi.
 
Aliağa 'daki çeşitli okullardan öğrencilerle diğer vatandaşların da katıldığı tanıtım toplantıbında konuşan ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Başkanı ve TEVEM İcra Kurulu Başkanı Erkan Gürkan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında ülke genelinde başlattıkları  kampanyayla çocukların ve annelerinin farklı mesajlarla bilinçlendirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Gürkan,Türkiye'de toplamı 350 bin tonlara ulaşan plastik atıkların enerjiye dönüştürülmesi halinde 3, 4 milyar kilovat/saat elektrik elde edilmesinin ve 1, 5 milyon kişinin yıllık enerji ihtiyacının karşılanmasının mümkün olduğunu belirtti. 
 
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Başkan Vekili Ali KOÇ ise 21. yüzyılın problemlerine 20. yüzyıl yöntemleriyle çözüm bulunamayacağının anlaşılmaya başladığını, dünyada hızla artan tüketimin enerji ihtiyacını da arttırdığını, petrole dayalı ürünlerin çeşitli çevre problemleri doğurmaya devam edeceğini söyledi. Bu konuda devletler ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarının yetersiz olduğuna, bireylerin de elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çeken Koç, şöyle konuştu: "Çevreye duyarlı, tüketime duyarlı, bilinçli tüketen bir jenerasyon yaratırsak, gelecek açıdan daha aydınlık bir tablo bırakmış oluruz. Plastiğin bu kadar çevreci bir madde olduğunu tahmin etmiyorduk. Ne yalan söyleyeyim, ben de aksini düşünüyordum. Bu  kampanyayla şimdiden plastiğin ne kadar faydalı olabileceğine ilişkin farkındalık yaratıldı. Bu kampanyanın başarısını çok önemsiyorum. Ulusal hedeflerimizin az olduğu şu tarihlerde, plastik atıklardan enerji üretimini ulusal hedef haline getirip dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi de olabiliriz. " Koç, kampanya kapsamında 150 bin kişinin enerji ihtiyacının karşılanmasının dahi büyük başarı olacağını sözlerine ekledi. 
 
Socar&Turcas Grup Şirketleri Başkanı Kenan Yavuz da sanayiye ve üretime çevrenin düşmanı gözüyle bakılmasını yanlış bulduğunu, artık sanayicilerin de çevreyi en az kirleten durumunda olması gerektiğini söyledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdoğan Çiçekçi, bazı çevreci örgütler ve belediye başkanlarının, plastiğe ilişkin bilimsel dayanağı olmayan iddialarda bulunduğunu, çevre kanunlarıyla atık toplama işi belediyelere verilmesine rağmen bazı başkanların bunu önemsemediğini ve plastiği kötülemeyi tercih ettiğini öne sürdü.
 
"Plastik Atık Geleceğimizi Aydınlatıyor" sloganıyla başlatılan kampanyanın karakteri ise "Peji"olarak belirlendi. İlk etapta televizyon reklamları yoluyla bilinçlendirme yapılması, gelecek dönemde Peji karakterinin elektrik faturaları üzerinde mesajlar vermesi hedefleniyor. Bilgilendirmelerde, 1 milyon adet 1 litrelik bulaşık deterjanı şişesiyle 120 kişinin 1 yıllık, 1 milyon adet çamaşır suyu şişesiyle 654 kişinin 1 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji sağlanabildiği anlatılıyor. Törenden sonra katılımcılar ve çocuklar, kampanya  karakteri Peji ile birlikte plastik ambalajları toplama tankına attı. Bu arada kampanyaya destek veren Advansa, Aksa, Atenius,Akdeniz Kimya,Bak Ambalaj, Bil Plastik, Boytek, Meltem Kimya, Naksan, Süper Film ve Zorlu Holding'e, ayrıca  kampanyayı hazırlayarak uygulayan Beyaz Sosyal Sorumluluk'a plaket verildi. (Cihan Haber Ajansı)