İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi 5-6 Mart 2015 Tarihinde İstanbul’da Yapılacak

 

İSTANBUL ELEKTRİKLİ  VE ELEKTRONİK ATIK ZİRVESİ   5-6 MART  2015 TARİHİNDE iSTANBUL'DA YAPILACAK

 

SÜT-D’nin düzenlediği, Enerji Verimliliği Derneği‘nin desteklediği İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi  5-6 Mart 2015 tarihinde  İTÜ, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 

Zirve öncesi yaptığı konuşmada yatırımda yeni adresin  “buzdolabı geri dönüşümü” olduğunu söyleyen  İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, buzdolaplarını oluşturan çok sayıda bileşen olduğunu ifade ederek, “Oldukça zor olan bu geri dönüşüm önemli bir yeni yatırım alanı doğurarak, katma değer ve istihdam yaratır” dedi.

 

Ülkemizde de enerji verimli ve çevresel yasaklı bileşenleri içermeyen buzdolabı üretimi konusunda büyük aşama gerçekleştirildiğini bildiren ancak yine de piyasada çok sayıda eski ürünün bulunduğunun altını çizen Karaosmanoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin açıkladığı üzere 2014 yılında 10 bin ton elektrikli ve elektronik atık toplandı. Bu rakamın artması hepimizin başarısı olacaktır. Ne mutlu ki kendi geri dönüşüm tesisini kuran yerli üreticimiz olduğu gibi, yerli ve yabancı ortaklı geri dönüşüm lisanslı firmalarının sayısı da artıyor. Bu başarıyı artırmak üzere sektörün tüm ilgililerini, SÜT-D  olarak 5-6 Mart 2015 tarihlerinde  Enerji Verimliliği Derneğinin desteğinde, İTÜ, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz ve E-atık Kahramanı ödüllerini takdim edeceğimiz İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’ne davet ediyoruz” şeklinde konuştu.