Isıtma, Soğutma, İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji Sektörünün Dünya Çapındaki Buluşma Noktası

 

ISITMA,SOĞUTMA,İKLİMLENDİRME VE YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNÜN DÜNYA ÇAPINDAKİ BULUŞMA NOKTASI 

 

MCE – MOSTRA CONVEGNO EXPOCOMFORT 2014 Road Show Programının İlk Ayağı Türkiye’de


Isıtma, Soğutma, İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji Sektörünün Dünya Çapındaki Buluşma Noktası

İki yılda bir İtalya’nın en önemli fuar merkezi ve uluslararası iş hayatının buluşma noktası olan Fiera Milano Rho’da düzenlenecek olan Isıtma, Soğutma, İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji sektörlerinin dünyadaki liderlerinden MCE – Mostra Convegno Expocomfort fuarının bir sonraki edisyonu 18/21 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

MCE fuarının 27/30 Mart 2012 tarihlerinde yapılan bir önceki edisyonu net 325.00 m²’lik alanda, 58 farklı ülkeden 900 firmanın üzerinde yabancı katılımcıyla toplamda 2.100 katılımcı firmanın iştirakiyle gerçekleşmiş, büyük çoğunluğu Türkiye, Polonya ve Avrupa’nın doğusundan olmak üzere yeni katılımcı firmaların artışı kaydedilmiştir. 50 yılı aşkın süredir Fransa, Almanya, Avusturya ve İngiltere gibi ülkelerden geleneksel sayısız katılımcının iştiraki MCE fuarının, fuar dünyasındaki uluslararası değerinin en iyi kanıtıdır. Ziyaretçi rakamlarına ilişkin veriler ise şöyledir; 136 farklı ülkeden, bir önceki edisyona oranla %5.8 ’ lik artışla, 35.342 yabancı ziyaretçi olmak üzere toplamda 155.301 profesyonel ziyaretçi fuara iştirak etmiştir. Ayrıca Polonya, Rusya, Romanya, Türkiye, Brezilya, Fas ve Mısır gibi önemli pazar noktalarından da fuara katılımda artış yaşanmıştır.

MCE fuarının büyük oranda uluslararasılaşma ile birlikte sunduğu iş fırsatları ve imkanları fuarın göze çarpan en önemli özelliklerindendir. Bu bağlamda fuarın 4 ana sektörü olan ısıtma, soğutma, iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörlerinden 2014 edisyonu için hali hazırda 43 farklı ülkeden %28’i yabancı olmak üzere toplamda 1000 firmanın başvurusu bulunmaktadır.

MCE fuarının başarısın altında yatan, nitelikli sektör profesyonelleri tarafından ticari anlamda büyük ilgi gören fuarın, aynı zamanda 4 ana sektördeki mühendis ve teknik elemanlarının da dikkatini fuara çekmek için bir çok tanıtım aktivitelerine yer vermiş olmasıdır. Ayrıca MCE fuarının 2012 edisyonuna 27 farklı ülkeden 542 firmadan oluşan satın alma heyetleri davet edilmiş, bir sonraki edisyonda ise bu sayının artması hedeflenmiştir.

MCE fuarının 2014 edisyonu için öngörülen yoğun tanıtım çalışmalarının ilk aşamasında yurt dışında yapılacak olan road-show programları yer almaktadır. Başlıca amaç sadece yurt dışında fuarın tanıtımını yapmak değil aynı zamanda Avrupa ve İtalya pazarlarının bu ilgi gören sektörlerinin tanıtımını değerli üreticilerin ve distribütörlerin iştirakiyle gerçekleştirmektir.

MCE fuarının 2014 edisyonu için hazırlanan road-show programları bu yılın ilk yarısından itibaren, 4 ana sektör firmalarının, derneklerinin ve basının iştirakiyle sırasıyla Türkiye, Almanya ve Polonya’da gerçekleştirilmesi öngörülmüştür. Avrupa ülkeleri arasında büyüme gösteren, gelişim içinde ve teknolojik yeniliklere açık olan Türkiye’deki tanıtım ayağı 9 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecektir.

Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla (GSYIH) verilerine de dayanarak Türkiye’ nin süregelen ekonomik gelişimi, nüfus artışı, enerji açısından bağımsız olma ve giderek daha güvenilir bir rejime sahip olma isteğinin akabinde güçlü bir enerji talebini de beraberinde getirdi. 2023 yılı için belirlenen hedeflere ulaşabilmek için sürdürülebilir projelerde yabancı yatırımcılarla öngörülen iş birliklerine de olanak sağlamak amacıyla yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin artırılabilmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler arasında Türkiye MCE fuarına iştirak eden üretici ve distribütör firmaların uluslararasılaşma stratejileri üzerinde önemli bir yere sahiptir.

MCE 2014 bir kez daha uluslararası anlamda zincirin en önemli halkası olacaktır. Özellikle, üretim dünyası yıllardır uluslararası pazarlara kendi geliştirdikleri yenilikleri tanıtmak amacıyla MCE fuarını seçmektedirler. Dağıtım sektörü ise yabancı tedarikçilerle buluşup yeni iş ortaklıkları kurmak için eşsiz bir fırsata sahip olmaktadır. Bu sayede kendi topraklarındaki satışlarını desteklemekle kalmaz aynı zamanda yeni pazarlara ve tüm Akdeniz’ e yayılma fırsatı bulurlar. Dünya’da fuarcılık anlamında MCE fuarını diğerlerinden ayıran en önemli özellik dünyanın birçok ülkesinden fuara iştirak eden satın alma heyetleriyle katılımcı firmaları buluşturması ve beraberinde kârlı anlaşmalara ve müşteri tabanlı büyümelere imkân sağlamasıdır.

MCE – Mostra Convegno Expocomfort

Mostra Convegno Expocomfort 2012 yılında 42 farklı ülkeden 7 milyon katılımcının iştirakiyle 500’ün üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapan dünyaca ünlü kongre, özel etkinlik ve fuar organizasyon şirketi Reed Exhibitions firmasının düzenlediği bir fuar organizasyonudur. Reed Exhibitions dünyada 34 merkezi, büyük bir ofis ağı ve organizatörleriyle 44 sektörde tüm dünyaya yayılmıştır. 1960 yılında İtalya’daki ilk fuar organizasyonu olarak düzenlenen MCE fuarı 50 yılı aşkın süredir pazarın gelişimi üzerine kültürel, politik, teknik karşılaştırma ve tartışmalar yapabilme imkânını sağlayabildiğini kanıtlamış sektörün lideri bir organizasyondur.

Daha fazla bilgi için irtibat detayları aşağıdaki gibidir:
İtalyan Ticaret Odası Derneği
Hilal İÇSÖZ
Fuarlar Sorumlusu
Tel: + 90 212 2442268 - 118
E-Mail: hilal@cciist.com