Yalıtım, Isı Giderini Yarı Yarıya Düşürüyor

 

 
''YALITIM ISI GİDERLERİNİ YARI YARIYA DÜŞÜRÜYOR."
 
 
 

Konutlarda ortalama 300 lira olan ısınma giderlerinin, binalarda ısı yalıtımı yapılması halinde 120-150 lira seviyelerine düşebilceği bildirildi.

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Uysal, yazılı açıklamasında , soğuk kış günlerinde ısınma ihtiyacını doğalgazla sağlayanların, yüksek faturalardan kurtulabilceğini belirtti. Uysal binalarda yalıtım yapılmadığında %60 a varan ısı kayıplarının meydana geldiğine dikkati çekerek, yapılacak uygun yalıtımlarla aylık ortalama 300 lira olan ısınma giderinin 120- 150 lira seviyelerine çekilebilceğini kaydetti.

Özellikle kombili binalarda bu durumun daha da önemli olduğunu vurgulayan Uysal, enerji verimliliği alanında yapılacak yatırımlara çok uygun krediler sunulduğunu belirtti. Uysal merkezi sistemle ısınan konutların da ısı yalıtımı yaptıklarında çok büyük kazançlar sağlayacağını işared ederek, şunları kaydetti: ''Doğalgazı ithal eden ülkemiz için verimsiz kullandığımız yakıt hem aile ekonomisine hemde milli ekonomiye zarar veriyor. 01 01 2011 den itibaren yürürlüğe giren [ Binalarda Enereji Verimliliği Yönetmeliği] ' nin enerji kimlik kartı uygulaması ile yeni kurulan binalarda kimlik belgesi hazırlanıyor. Yönetmeliğe göre tapuya işlenen bu belgeler alıca için referans oluşturuyor. Kimlik belgesi, 2017 yılından itibaren mevcut binalarda da uygulanmaya başlanacak. Gönül arzu ediyorki , bu sisteme daha önce kavuşalım ve Avrupa' da ilk biz uygulayalm. Sigara yasağı kadar etkili bir çalışma olan Enerji Kimlik Belgesi, hepimizin faydasınadır ''.