Doğal Enerji Kaynakların Değerlendirilmesi Hakkında Erkan Gürkan Açıklama Yaptı

 

DOĞAL  ENERJİ  KAYNAKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ  HAKKINDA  ERKAN GÜRKAN  AÇIKLAMAYAPTI 

 

Derneği (ENVER) Başkanı Erkan Gürkan, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için rüzgar ve su kaynaklarını iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin sularının boşuna denizlere aktığını ifade eden Gürkan, bunun en bariz örneklerinden birinin portakalıyla ünlü Antalya'nın Finike ilçesinde gördüğünü belirtti. Akan suların üzerinde bir tane de olsa türbin görmediğini belirten Gürkan, "Türkiye, enerji kaynaklarının büyük bir kısmını ithal ediyor. Güneş, su ve rüzgarı iyi değerlendirmeliyiz. Bunların hepsi bizde var." dedi.

Finike Girişimci İşadamları Derneği (FİGİAD)'nin organize ettiği küçük ve orta ölçekli KOBİ'lere yönelik bilgilendirme konferansına ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Başkanı Erkan Gürkan ile KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır konuşmacı olarak katıldı. Akdeniz Üniversitesi Finike Meslek Yüksek Okulu (MYO) konferans salonunda yapılan programa, 150'den fazla küçük ve orta ölçekli işletme sahibi katıldı. FİGİAD Başkanı Ahmet Sancar ile Genel Sekreter Mustafa Kemal Ercan, derneğin faaliyetleri hakkında slaytla bilgi verdi. Hedeflerini anlatan Sancar, Finike'de iş yapan tüm iş adamlarını tek çatı altında toplayarak, aralarındaki işbirliği ve koordinasyonu en üst düzeye çıkartmak istediklerini vurguladı.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Başkanı Erkan Gürkan da konferans salonunu dolduran işletmecilere, yeşil ekonomi hakkında bilgi aktardı. Dünyanın her yerinde yeşil ekonominin hızla insan hayatına girdiğini anımsatan Gürkan, "Burada Yeşil Ekonomiden anlatmak istediğimiz çevreci ekonomi. Yani havayı daha az kirleten, insanların cebinden daha az para harcatan ekonomi. Güneş enerjisinden yararlanma, akar sulardan faydalanma ve esen rüzgarları iyi değerlendirme gibi. Mesela geçenlerde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk elektrikli aracın siparişini verdi. İşte, dünya buraya doğru gidiyor." şeklinde konuştu.

"Türkiye'de evlerin yüzde 95'i yalıtımsız. Sanki sokağı ısıtmak için habire klimalar çalışıyor. Niye, çünkü evin duvarları yalıtımsız olduğu için içerideki ısının yüzde 50'sini sokağa veriyor." diyen Gürkan, 2017 yılına kadar Türkiye'de tüm binaların yalıtımlı hale geleceğini söyledi.

KOSGEB olarak hiçbir proje yapmadan hibe olarak para verdiklerini belirten Başkan Yardımcısı Metin Şatır ise genel destek, KOBİ proje, Ar-Ge inovasyoncu endüstriyel uygulama, girişimcilik, iş birliği, güç birliği ve tematik projeler olmak üzere toplam 6 programda küçük ve orta ölçekli KOBİ'lere kaynak sağladıklarını belirtti. Birçok alanda işletmelere avantajlı destekler sağladıklarını dile getiren Şatır, küçük ve orta ölçekli işletmeleri birlik olmaya davet etti. KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır, "Dünya ile rekabet edebilmek için büyük şirketler bile birlik oluşturuyor. Sizler de biraraya gelin." dedi. - ANTALYA