Enerji Verimliliği Derneği'nden Dünya Tasarruf Gününde Enerji Tasarrufu Çağrısı

Enerji verimliliği ile ilgili çeşitli projeler hazırlayarak kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Enerji Verimliliği Derneği,  “Dünya Tasarruf Gününde”  yayınladığı basın bülteni ile enerji verimliliği konusuna vurgu yaparak,  enerji verimliliğinin sağlanmasıyla elde edilecek tasarrufun değeri yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elde edebileceğimiz enerjiden fazladır açıklamasında bulundu.
 
Dernekten yapılan açıklamada; “Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olan Türkiye’deki enerji üretiminin ancak yaklaşık dörtte biri yenilenebilir enerjiden elde ediliyor. Fakat gerek yatırım maliyetlerinin yüksek olması gerekse bir takım yatırım koşullarının zorlukları potansiyelin altında üretim yapılmasına neden oluyor.
 
Buna karşılık Türkiye’nin enerji tüketimi gün geçtikçe artıyor. Biz kalkınmakta olan ve nüfusu artan bir ülkeyiz. Sanayimiz gelişiyor. Üretiyoruz.  Çok da başarılı işlere imza atıyoruz. Ancak maalesef bu başarılarımızın kaynağını kıt, az bulunan ve çoğunluğunu dışarıdan ithal etmek suretiyle sağladığımız enerji ile gerçekleştiriyoruz.
 
Bugün enerji verimliliğinin sağlanmasıyla elde edilecek tasarrufun değeri, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elde edebileceğimiz enerjiden fazla. Dolayısıyla tek tek hepimizin, ülkemizin bugününe ve geleceğine duyduğumuz sorumluluk, bu konuda bilinçli bir tavır belirlememizi gerektiriyor.
 
Başka bir açıdan değerlendirirsek ise, bir yıllık tasarrufla 3600 okul, üç Boğaz Köprüsü, üç havalimanı, 738 tam donanımlı hastane yapılır Türkiye'nin bu seferberliğe ihtiyacı var. Bir yıllık tasarrufla 3600 okul, üç Boğaz Köprüsü, üç havalimanı, 738 tam donanımlı hastane yapılabiliriz.” denildi.