Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankaralı Çocukları Kabul Etti

 

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, ANKARALI ÇOCUKLARI KABUL ETTİ 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi'ni kabul etti. Yıldız, Bakanlık toplantı salonunda gerçekleşen programda, çocukların Türkiye'nin geleceğinin inşasında önemli roller üstleneceğini belirtti.

Bugünün çocuklarının ülkenin geleceği olduğunu ve insan yetiştirmenin hayati önem taşıdığını ifade eden Yıldız, "Eğer bir yıl sonrasını planlıyorsanız, hububat ekin. On yıl sonrasını planlıyorsanız ağaç dikin ama bin yıl sonrasını planlıyorsanız, insan yetiştirin" dedi.

Belediye çocuk meclisi üyelerine eğitimin önemi anlatan Yıldız, Türkiye'de kitap okuma oranlarının düşük olduğunu söyledi.

Yıldız, TÜİK'teki okuma istatistiklerinin ibret verici olduğunu belirterek, "Hepimizin hayatında televizyon var, internet var. Televizyonu günlük ortalama 6 saat izliyoruz. Ortalama 3 saat de internette kalabiliyoruz. Ama yaklaşık 1 dakika kitap okuyoruz" diye konuştu.

Avrupa'da kitap okuma oranının yüzde 21 olduğunu hatırlatan Yıldız, "Türkiye'de ise bu oran binde birler seviyesinde. O yüzden sizler en azından kitap okuma oranını arttırarak, Türkiye'nin ortalamasını yükselteceksiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Kitap okuma konusunda yabancı ülkelerden de örnekler veren Yıldız, şunları kaydetti:

"Toplam 7 milyon nüfusu olan kardeş ve komşu ülke Azerbaycan'da şu ana kadar kitapların ortalama basım miktarı 100 binler civarında. Yani bir kitap 100 bin adet civarında basılıyor. Türkiye'de ise 3 binler civarında basılıyor. Aynı şekilde gelişmiş ülkelerde kitaba kişi başı 100 dolardan daha fazla para harcanırken, Türkiye'de 10 dolarların altında harcanıyor. Japonya'nın nüfusu Türkiye'nin nüfusunun yaklaşık iki katından fazla ama yılda basılan kitap miktarı 4,2 milyar adet. Türkiye'de ise bu 23 milyon adetler civarında. Kişi başına Japonya'da 25 adet kitap okunuyor, Fransa'da 7 adet okunuyor ama Türkiye'de 12 bin kişi ancak 1 kitap okuyor. Çok büyük bir fark var. O yüzden kitap okuma oranlarımızı çocuk meclislerimizden başlayarak inşallah daha da geliştirmiş olacağız."

- Enerji tasarrufu sayesinde bir yılda bir küçük altın

Yıldız, çocuklara enerji tasarrufuna ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Gereksiz ve fazla çalışan tüm elektronik gereçlerin kullanımında daha dikkatli davranılması gerektiğini belirten Yıldız," Bütün bunlardan ne kadar tasarruf edebiliriz derseniz, belki sizler için küçük ama Türkiye için büyük adımlar elde etme imkanı var. Bir yılda bütün bu tasarruflardan dolayı, bir küçük altın tasarruf etme imkanı var" dedi.

Yıldız, bir yılda bu rakamın Türkiye genelinde 4 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, ülke için bu miktarın çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Çocuklara Enerji Çocuk Naz Sürprizi

 

Bakan Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyelerine bir sürprizi olduğunu söyleyerek salona enerji verimliliği maskotu "Enerji Çocuk Naz'ı" davet etti.

 

Enerji Çocuk Naz, çocuk meclisi üyelerine tanıtıldı. Enerji Çocuk Naz, enerji verimliliği projesi kapsamında okulları ziyaret edecek. Program, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyeleri ve Bakan Yıldız'ın, birbirlerine kitap hediye etmelerinin ardından sona erdi.