"Enerji Hanım", Van'da Kadınlarla Buluştu

 

"ENERJİ HANIM", VAN'DA KADINLARLA BULUŞTU

 

Enerji Verimliliği Dersine İzdiham Gibi Katılım

Kadınlara enerji verimliliğini ve tasarrufu anlatmak üzere Van’a gelen Enerji Hanım’ın kentteki eğitim toplantısına katılım izdihama dönüştü.

Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, 4 milyar liralık tasarruf sağlamaya yönelik projenin Van toplantısının “verimlilik açılımına dönüştüğünü” söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı Neslihan Yüksel, enerji talebinin hızlı bir biçimde artığına işaret ederek, “kaynakların sınırlı olduğunu düşünecek olursak, verimliliğin önemi daha fazla anlaşılır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı inisiyatifiyle oluşturulan ve Enerji Verimliliği Derneği organizasyonuyla hayata geçirilen enerji kullanımında verimliliği artırma projenin simgesi “Enerji Hanım” Vanlı kadınlarla bir araya geldi. Vanlı kadınlar toplantıya büyük ilgi gösterdi. Kalabalık, toplantı salonuna sığmadı, fuaye ve bahçe de kadınlarla doldu.

 

Verimlilik Açılımı

Yoğun ilgi altınde geçen toplantıda konuşan Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, enerjiyi verimli kullanmanın ülkeye 4 miyar liralık tasarruf sağlayacağını söyledi.

Van’da Enerji Hanım projesinin 6. toplantısını gerçekleştirdiklerini anlatan Ulubaş, kadınlara yönelik enerji verimliliği eğitim toplantılarının 20 ilde gerçekleştirileceğini belirtti. Barış sürecinin katkısıyla bölgede ekonomik gelişmenin hızlanacağını kaydeden Adnan Ersoy Ulubaş, “yoğun katılım gösteriyor ki, bu toplantımız enerjide verimlilik açılımı oldu. Barış sürecinin başlatacağı gelişmeye enerji verimliliğini artırarak destek olalım” diye konuştu.

 

Kaynaklar Sınırlı, Verimlilik Önemli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Yüksel de buradaki konuşmasında, kadınları enerjiyi verimli kullanmaya, böylece hem ülke ekonomisine hem de ev ekonomisine katkı yapmaya çağırdı.

Enerji Hanım projesi ile farkındalık yaratarak, enerjinin verimli kullanımı bilincini geliştirmeye çalştıklarını anlatan Neslihan Yüksel, “işe kadınlardan başladık. İnanıyoruz ki, kadınlarımız her işte olduğu gibi enerjiyi verimli kullanmada da başarılı olacaktır” dedi.

Evlerde enerjinin verimli kullanımı ile ilgili Enerji Hanım projesini, ulaştırmada, sanayide enerji verimliliği projelerinin izleyeceğini anlatan Yüksel, “Türkiye’nin enerji tüketimi son 10 yılda yüzde 50’ye yakın artış gösterdi. Enerji talebi gelecek 10 yılda bir bu kadar artacak. Oysa enerji kalnakları sınırsız değil. Bu açıdan bakacak olursak, enerjiyi verimli kullanmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Verimliliğin getireceği tasarruf ülkemize çok önemli kazanım sağlayacak” diye konuştu.