"Enerji Hanım", Enerji Verimliliği Fuarındaydı

 
 
“ENERJİ HANIM”, ENERJİ VERİMLİLİĞİ FUARINDAYDI
 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği’nin birlikte yürüttüğü “Enerji Hanım Projesi”nin sevilen yüzü “Enerji Hanım”,  34. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde gerçekleştirilen 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın ilk gününde katılımcılarla bir araya geldi. Forum ve Fuar’ın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ da, Enerji Verimliliği Derneği standını ziyaret ederek “Enerji Hanım” la kısa bir sohbet gerçekleştirdi. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 34. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde gerçekleştirilen 6.Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı başladı. 17 Ocak 2015 Cumartesi gününe kadar devam edecek Fuar ve Forum’un açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ yaptı. 
 
Fuarda, yıl boyunca yaptığı çalışmaları katılımcılara anlatacak olan Enerji Verimliliği Derneği, fuarın ilk gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Enerji Hanım Projesi’nin yüzü “Enerji Hanım”, ziyaretçilerle bir araya getirdi.   
 
Enerji Verimliliği Derneği tarafından açılan stant alanında hazır bulunan Enerji Hanım, proje çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, evlerde uyulması gereken ve enerji verimliliğine katkı sağlayacak olan verimlilik uygulamalarını tekrar hatırlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ da Enerji Verimliliği Derneği standını ziyaret ederek “Enerji Hanım” la kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Enerji Hanım, Türkiye genelinde kadınlarla yaptığı enerji verimliliğine yönelik çalışmalar hakkında Bakan Sayın Taner YILDIZ’a bilgi verdi. 
 
Açılışta bir konuşma yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar da, “Enerji Hanım” Projesi ile 21 ilde 34 bin kadına ulaştıklarını belirterek, bu projeyle yılda 4 milyar liralık kazanç elde ettiklerini anlattı. 
 
Kadınların enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda toplumda söz sahibi olması, enerji verimliliğinin gelecek kuşaklara anlatılmasında etkin rol üstlenmesinin sağlanması; Enerji Verimliliği Bilincinin ülke genelinde veri bazlı ve sistematik bir yaklaşımla ölçülmesi, araştırılması, raporlanması ile Enerji Verimliliği Bilincinin sistematik bir şekilde, ülkenin tüm kesimlerine anlatılması için net bir eylem planı oluşturulması hedeflerinden yola çıkılan proje, Enerji Verimliliği Derneği’nin “Enerji Takımı” içinde önemli bir yere sahip. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliği ile birlikte yürütülen proje kapsamında, verilen eğitimlerde anlatılanları evlerinde uygulayan kadınlar, elektrik faturalarında 20-35 TL arasında bir tasarruf sağlıyor. “Enerji Hanım” Projesinde enerji verimliliği çalışmalarına vurgu yapılarak, başta evlerde olmak üzere ülke genelinde kadınların enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi ve bu yolla önce ev ekonomisine, sonra ülke ekonomisine katkıda bulunmasının sağlanması amaçlanıyor. 
Ülke genelinde büyük bir farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi 2013 yılının en çok dikkat çeken projesi olarak medyada en fazla haberi yapılan proje olmuştur.