“Türkiye’de Enerji Verimliliği ve İnovasyon” Konulu Konferansta, Çağlayan Adliyesi Çatısına Kurulan Rüzgar Tribünü Öğrencilere Anlatıldı

Enerji Verimliliği Derneği, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin işbirliği ile düzenlenen “TÜRKİYE’DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE İNOVASYON” konulu konferansta, Yenilenebilir Enerji ve Türkiye Ekonomisi İçin Önemi ve Yenilenebilir Enerjide Rüzgar Gülü konuları masaya yatırıldı. İstanbul Anadolu Yakası Başsavcısı Fehmi Tosun’un öncülüğünde Çağlayan Adliyesi’nin çatısına kurulan rüzgar santrali projesine ise ilgi yoğundu.

 

Yenilenebilir Enerji ve Türkiye Ekonomisi İçin Önemi konusu ile başlayan toplantıda konuşma yapan Ağaoğlu Enerji Grubu Muhasebe ve Finans Müdürü Dr. Derya Deniz Yılmaz enerji sektöründe hızlı büyümeyi hedeflediklerini ve enerjide ürün çeşitliliğini amaçlamakla birlikte, projelerin tercihinde ağırlıkla yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik verdiklerini söyledi.

 

Türkiye’nin enerji konusunda yüzde 80-85 dışa bağımlı hale geldiğini belirten Yılmaz, “Yılda yaklaşık 50 milyar doları enerji için dışarıya ödüyoruz. Biz bu nedenle Ağaoğlu olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapma kararı aldık.” dedi.

 

Toplantının son bölümünde konuşma yapan İstanbul Anadolu Yakası Başsavcısı Fehmi TOSUN ise  ''Çağımızda en önemli paylaşım mücadelesinin enerji kaynakları üzerine yoğunlaştığını, Dünyadaki bütün Devletlerin enerji kaynaklarına enerji nakil yollarına ve bilişim sistemleri ağlarına sahip olmak için mücadele ettiklerini, Türkiye'nin de petrol ve doğalgaz gibi yeraltında bulunan enerji kaynaklarına çok az sahip olduğunu neredeyse hiç bulunmadığını, ihtiyacı olan petrol ve doğalgazı dışarıdan almak zorunda olduğunu, bunlara alternatif olabilecek ve maliyeti sıfır olan yenilenebilir enerji türlerinden rüzgar ve güneş açısından oldukça zengin bir ülke olduğumuzu bu potansiyelin değerlendirilerek milli servetin dışarıya gitmesini önlemek amacıyla çatı tipi rüzgar türbini tasarımı çalışmalarına başladığını,  çok uzun, meşakkatli ve çetrefilli yollardan geçtikten sonra Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'nın çatısında şuanda elektrik üretmeye başlayan %100 tamamen yerli bir rüzgar türbini tasarlayıp imal edip, çalıştırmaya başladıklarını bu türbinin 8. Avrupa Altair Teknoloji Konferansında Yenilenebilir Enerji kategorisinde 1.lik ödülü aldığını, türbinin ve projenin geliştirilmesi için çalışmalara devam ettiklerini.'' beyan etti.