Başkent’ten “Enerji Hanım”a En İyi İnteraktif Proje Ödülü

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON), KırmızıTürk Ajans ve Medya Sesi iş birliğinde, gerçekleştirilen ankete katılanların oylarıyla belirlenen isimlere verilen "Başkent Ödülleri" sahiplerini buldu. 
BAŞKON tarafından Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen "Başkent Ödülleri" törenine, Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli sivil toplum örgütleri üyeleri, medya temsilcileri, iş adamları ve siyasetçiler katıldı.
 
İnternet üzerinden halk oylaması sonucuna göre ödül almaya hak kazanan  proje, kişi ve kurumların belirlendiği organizasyonda,   Enerji Hanım Projesi  “En İyi İnteraktif Proje” Ödülüne layık görüldü.
 
Törende konuşan BAŞKON Genel Başkanı Mehmet Akyol, BAŞKON'un "okuma ve çalışma" teşvikine önderlik yaptığını söyledi. Bütün vatandaşların okumasını, yazmasını, kendini geliştirmesini arzu ettiklerini belirten Akyol, hedeflerinin ülkede çalışmayan insan kalmaması olduğunu dile getirdi.
 
KırmızıTürk Haber Yönetim Kurulu Başkanı Cengizhan Kaya da, "Başkent Ödülleri"nin temel felsefesinin, Türkiye'nin en iyilerini Başkentte buluşturmak olduğunu ifade etti. 
Kaya, ödül sahiplerinin, yoğun bir hazırlık döneminin ardından yaklaşık 900 bin kişinin oy kullandığı anketle belirlendiğini dile getirdi.
 
Enerji Hanım, “En İyi İnteraktif Proje” Ödülü ile başarısını bir kez daha kanıtladı.
 
“En İyi İnteraktif Proje” Ödülü ile enerji Hanım’ın başarısının bir kez daha tescil edildiğini belirten  Enerji Verimliliği Derneği ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar “Bizler Enerji Verimliliği Derneği olarak; ülkemizi kuzeyden güneye, doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu toplumsal bilincin her kesimde oluşabilmesi için ise farklı   farklı projelere imza atıyoruz. Türkiye’ye ve hanelerimize ekonomik bir değer katmak için bir takım kurduk.  Adı “Enerji Takımı” Farklı kurumsal paydaşlar ve sektörler arasında enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla oluşturulan  Enerji Takımı Projesinin  içerisinde Enerji Hanım, Enerji Çocuk, Enerji Verimli Sanayi, Enerji Verimli Ulaşım projelerimiz yer  alıyor. Takıma bu yıl içerisinde ise Enerji Verimli Bina Projemiz da katılacak.” dedi. Enerji Takımı çalışmasında amacın , her kesimden enerji tüketimi yapan  kitlelere ulaşmak  ve herkesin Enerji Takımı üyesi olmasını sağlamak olduğunu söyleyen Çağlar,  projeler ile  2023 yılına kadar 150 milyar TL kaynak oluşturmayı hedeflemekteyiz”. dedi.
 
Enerji Takımının ilk oyuncusu olan Enerji Hanım Projesini kısaca anlata İbrahim Çağlar, “Enerji verimliliği çalışmalarına vurgu yapılarak, başta evlerde olmak üzere ülke genelinde kadınlarımızın enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi ve bu yolla önce ev ekonomisine, sonra ülke ekonomisine katkıda bulunmasının sağlanmasının  amaçlandığı projede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın  desteği 21 ilde eğitimler düzenlenmiş olup 34.000 kadına ulaştık. Eğitimler sonrasında yapılan anketlerde, anlatılanları evlerinde kesin olarak uygulayan bayanlar tarafından, elektrik faturalarında 20-35 TL arasında bir düşüş olduğu bilgisi verildi bizlere. Ülke genelinde büyük bir farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi, 2013 yılının en çok dikkat çeken projesi olarak medyada en fazla haberi yapılan çalışma olmasının yanında, Paris COP 21 İklim Değişikliği Zirvesin’de model proje olarak zirve katılımcılarına anlatıldı.” dedi.